Ekonomi

JPMorgan blockchain tabanlı dijital varlık ihracına hazırlanıyor

Investing.com – Bankacılık devi JP Morgan blockchain tabanlı ödeme ve transfer sistemi için kolları sıvadı. Bloomberg’in haberine göre JPMorgan’ın dijital finans alanında yeni bir çığır açması beklenen yeni projesi ABD’li düzenleyicilerin onayını bekliyor.

Konuyu yakından takip eden kişilere atıfta bulunan Bloomberg, JPMorgan’ın bir dijital mevduat tokenı geliştirdiğini ve sistemin kurumsal müşteriler için düzenleyici onayının alınmasından sonra yaklaşık bir yıl içinde uygulanabileceğini bildirdi.

JPMorgan tarafından geliştirilen projede, müşterilerin mevduatları dijital formda geliştirilen bir tür mevduat tokenına aktarılacak ve mevduatlar dijital olarak takip edilebilecek. Böylece varlık transferinin çok daha hızlı olması ve süreç maliyetlerinin oldukça düşük olması bekleniyor. JPMorgan’ın mevduat tokeni aracılığıyla farklı bir bankanın müşterisine para göndermek veya tokenize edilmiş menkul kıymetler satın almak da mümkün olacak.

JPMorgan Blockchain çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor

JPMorgan’ın şu anda kullanımda olan ve banka içi kullanımı sınırlı olan yeni token projesi JPM Parası Tamamlayıcısı olarak görülüyor. Banka, 2019 yılında banka içinde daha hızlı varlık transferini sağlamak için kendi adını taşıyan bir kripto para birimi yayınladı.

Öte yandan, önde gelen ABD bankası geçen yıl bir mevduat token sistemini test etmek için Singapur Para Otoritesi ile işbirliği yaptı. JPMorgan’ın Blockchain tabanlı dijital varlık ihraç etmesi, yalnızca bankacılık için değil aynı zamanda klasik finans sektörü için de değerli bir kilometre taşı olarak görülüyor. Sistemin düzenleyici onayı alması halinde, kripto segmenti dışında Blockchain ağını kullanarak fon transferi ve taşıma hizmetleri sağlayan bir kuruluş, kripto segmentine önemli bir rakip olarak ortaya çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu